Rozmowa o pracę – jak ubrać się na rozmowę o prace?

Uważasz, że strój w czasie rozmowy o pracę nie ma żadnego znaczenia? Przecież to Twoje kompetencje i Twoje CV powinno być najważniejszym aspektem. Poniekąd to powinna być prawda, ale w teorii – w praktyce jednak inaczej to wygląda. Strój reprezentuje Ciebie, mówi niejako jaką osobą jesteś, więc to jak się ubierzesz na rozmowę o pracę ma także duże znaczenie.

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Pierwsze wrażenie jest niezwykle istotne. Twój przyszły pracodawca może zobaczyć swobodną duszę ubraną w luźny dres, wyzywającą sex bombę ubraną w czerwone szpile i duży dekolt, niedzielnego kujonka w okularach, rozczochranych włosach i luźnym sweterku. Może też zobaczyć elegancką, pewną siebie kobietę z której emanuje powaga, szyk i inteligencja w doborze ubrań. Z wielu wykonanych badań wynika, że rekruter podświadomie ocenia Cię już po 10 sekundach rozmowy kwalifikacyjnej. Warto o tym pamiętać podczas doboru stylizacji na takie spotkanie.

W co się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną?

Po pierwsze warto dobrać strój pod stanowisko na jakie się aplikuje. W kolejnym kroku warto przeanalizować kulturę firmy do której idzie się na rozmowę o pracę. Istnieje kilka najlepszych sprawdzonych strojów do rozmowy o pracę. Niektóre z nich są uniwersalne i pasują zarówno do ubiegania się o pracę w sklepie, biurze czy nawet korporacji.

Typy ubrań na rozmowę kwalifikacyjną:

Kostium

Pierwszym z nich jest kostium. To odpowiednik męskiego garnituru. To marynarka i spodnie, które uszyte są z tego samego materiału. Najważniejsze to pamiętać, by wszystko miało stonowany kolor i strój. Mocno polecane dla kobiet, które starają się o wyższe stanowiska, na przykład kierownicze lub dyrektorskie. Taki strój to puszczenie oczka do pracodawcy, że jest się osobą profesjonalną i zdecydowaną. Taką, która wie o jakie stanowisko się ubiega.

Ten typ można nieco urozmaicić, na przykład w momencie gdy ubiega się o stanowisko nieco w bardziej kreatywnym miejscu. Wtedy też odrobina ekstrawagancji nie powinna zaszkodzić, a kostium może być w nieco mniej klasycznym stroju bądź innym kolorze.

Garsonka

Klasyczne i nieśmiertelne rozwiązanie. Będzie idealnie podkreślało profesjonalizm osoby starającej się o pracę. Tak jak kostium powinny być uszyte z tego samego materiału. Jeżeli spódnica nie będzie sięgała powyżej kolan, całość powinna wyglądać profesjonalnie i elegancko, budując Twój wizerunek jako osoby kobiecej, eleganckiej ale i poważnej. Krótka spódnica w takim zestawieniu może zbudować odwrotny efekt, czyli negatywny. To zbyt wyzywający dodatek do takeij stylizacji. Również polecane rozwiązanie dla kobiet starających się o wyższe stanowiska.

Koszula

Koszula i spódnica? W takim zestawieniu możesz iść o rozmowę do większości firm, jeżeli starasz się o pracę w sklepie, magazynie, księgowości czy podobnym stanowisku koszula wraz z spódnicą lub spodniami powinna być uniwersalnym wyborem. Dzięki temu wygląda się schludnie, elegancko i kobieco. Trzeba pamiętać jednak by odpowiednio dobrać rozmiar koszuli! Zbyt mała może za bardzo podkreślić dekolt i nie leżeć prosto na piersiach! Wtedy wygląda się raczej śmiesznie niż poważnie. Sama koszula może nie wyglądać nigdy tak dobrze i efektywnie jak nałożona na nią marynarka. Bez niej nie zaleca się odbywania rozmów na wyższych stanowiskach. Najlepiej jednak postarać się założyć ją przy każdej takiej rozmowie.

Buty i rajstopy

Jak dobrać buty i rajstopy do stylizacji? Jeżeli chodzi o rajstopy to najlepiej by były cieliste, zbliżone do koloru skóry i niezbyt się wyróżniały. Czyli postawić na klasyczne rozwiązanie. W ostateczności można pokusić się o mocną czerń dopasowaną do marynarki lub spódnicy, by nie stanowiły one dużego kontrastu do reszty stylizacji. W przypadku butów ważne, by nie były na zbyt wysokim obcasie, zaleca się dobranie średniowysokiego. Najczęstszym wyborem są buty czarne lub białe dopasowane do koszuli. Odradza się różnych kolorów, tak samo jak w rajstopach – bez wzorów.

Co dalej? Weź głęboki oddech, spójrz w lustrze jak pięknie wyglądasz i uwierz w siebie! Ta rozmowa musi Ci się udać! Powodzenia!

Copyright 2020 @ Glambutik.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.