Szary-sweter-z-dużym-dekoltem-na-wiosnę-2

Jak skurczyć sweter?

Ulubiona odzież ulega zużyciu i rozciągnięciu, co wywołuje nasz dyskomfort. Na szczęście istnieje pewne sposoby na to, aby skurczyć ulubiony sweter. Nie trzeba od razu się go pozbywać, lecz warto spróbować nadać mu dawny kształt. Jakie metody będą najskuteczniejsze? Jak skurczyć sweter? Co może nam pomóc w tym zadaniu?

Od czego ubranie się kurczy? 

Rozciągnięte swetry to zmora wielu osób. Ubranie rozciąganie się z wielu przyczyn. Zazwyczaj fasony tracą elementy odzieży wykonane z wełny. Bluzki i swetry bawełniane po pewnym czasie się odkształcają, co nie prezentuje się dobrze na sylwetce. Na taki stan rzeczy ma wpływ przykładowo pranie z dodatkiem płynów do zmiękczania odzieży, czy niedokładne wirowanie oraz suszenie na sznurku lub suszarce. Pamiętajmy o tym, że swetry nie lubią wirowania na wysokich obrotach, zwłaszcza wtedy, gdy bęben nie jest całkowicie pełny.

Jeśli po wyjęciu swetra z pralki zauważymy, że uległo rozciągnięciu, warto działać szybko. Rozłóżmy odzież na płaskiej powierzchni, układając po nią ręcznik, który wchłonie nadmiar wody. Do posuszenia ubrania wykorzystajmy suszarkę do włosów. Strumień nakierujmy na najbardziej „zmienione” części swetra (zazwyczaj są to rękawy, dół lub kołnierzyk). Bawełniane swetry wymagają przeprasowania całości żelazkiem, jaki nagrzany jest do wysokiej temperatury. Dobrą opcją jest wykorzystanie pary w żelazku. 

Pranie rozciągniętego swetra

Okazuje się, że ciekawą opcją jest wypranie swetra w wysokiej temperaturze. Działa ona na tej zasadzie, że wpływa na kurczenie się ubrania nawet o kilka rozmiarów. Nadmiernie rozciągnięte ubranie może być nieco większym problemem, jednak tutaj sprawdzi się wypranie w pralce za pomocą programu o wysokiej temperaturze (nawet 90 stopni). Ustawmy także niższe wirowanie i lżejsze obroty. Po wyciągnięciu odzieży z pralki konieczne jest rozłożenie jej na płasko. W tej sytuacji nie trzeba korzystać z prasowania. 

Okazuje się, że przywrócenie swetrom pierwotnego kształtu nie musi być skomplikowanym zadanie. Jeśli uda nam się tego dopiąć, warto sięgnąć po metody, które pozwolą zapobiec ponownemu rozciągnięciu ulubionego swetra. Dobrym pomysłem jest pranie ciuchów z dodatkiem soli lub szarego mydła. Mydło zetrzemy na tarce i wymieszamy z solą, a całość bez problemu wsypiemy do podajnika. Mieszanka tego rodzaju sprawi, że ubrania lekko się skurczą, natomiast tkanina ulegnie usztywnieniu i wzmocnieniu. Zrezygnujmy zatem z dodawania płynu zmiękczającego, aby nie  uzyskać odwrotnych efektów. 

Rozciągnięte rękawy – jak temu zaradzić?

Zmorą w swetrach mogą być wyłącznie rozciągnięte rękawy. W tym przypadku lepiej nie prać całości w wysokiej temperaturze. Lepszą opcją jest namoczenie samych rękawów we wrzątku. Po kilku minutach rękawy należy wyciągnąć i lekko odcisnąć, a następnie wyprasować żelazkiem. Z pewnością sprawdzą się tutaj myjki parowe i parownice, które już od dłuższego czasu cieszą  się sporym uznaniem na rynku. Wykorzystamy je w celu skurczenia rozciągniętego ubrania. Sweter rozłóżmy płasko i skierujmy strumień pary na tkaninę. Całość wykonujemy tak długo, aż sweter nie odzyska upragnionego kształtu. 

Skurczenie swetra jest dosyć łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli posiadamy parownicę lub myjkę parową. Pomocne jest wypranie ubrania w wysokiej temperaturze z dodatkiem soli i szarego mydła. Okazuje się, że częste stosowanie płynu do zmiękczania tkanin może prowadzić do odkształcenia się ubrania. Te proste triki na długo pozwolą nam nosić modne swetry, które cały czas będą wyglądać jak nowe. 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright 2020 @ Glambutik.pl. Wszelkie prawa zastrzeżone.